1/23/2015

Jak stawiać sobie cele by je realizować?


Ile razy stawiałyście sobie jakieś cele do osiągnięcia wraz z Nowym Rokiem? Ile razy poddałyście się? To nie Wasza wina, że nie dałyście rady tylko Wasz cel został źle określony i sformułowany. 
Pewnie zastanawiacie się jakim cudem można źle sformułować swój cel, który się chce osiągnąć. Jak się okazuje, można. Mi wielokrotnie zdarzało się stawiać sobie cele i później ich nie realizować, wtedy zawsze mamy pretensje do siebie, że nie daliśmy rady, że jesteśmy do kitu. 
Metodę którą za chwilę Wam przedstawię i omówię poznałam na studiach na jednym z przedmiotów. Być może część Was ją zna, a jeśli nie to polecam przeczytać ten post, w końcu to jest najlepszy czas by jeszcze ewentualnie poprawić swoje cele na ten rok.


Zasada ta uczy jak poprawnie sformułować swój cel by dążyć do jego realizacji, by osiągnąć sukces.
A więc przejdźmy do wyjaśnienia każdej z liter i zapoznania się z tą zasadą.
Jaki powinien być nasz cel:
S: 'specific' (ang. konkretny)- konkretny cel łatwiej osiągnąć niż cel ogólny. Żeby ustanowić konkretny cel należy odpowiedzieć sobie na 6 pytań (w wersji ang. – '6W'):
 1. (Who) Kto jest związany z celem?
 2. (What) Co chcę osiągnąć?
 3. (Where) Określ miejsce
 4. (When) Określ przedział czasu, w którym cel ma zostać osiągnięty
 5. (Which) Określ wymagania i ograniczenia związane z realizacją celu
 6. (Why) Określ przyczyny realizacji danego celu i korzyści płynące z osiągnięcia go.
Cel powinniśmy określić jasno w zrozumiały i jednoznaczny sposób, by nie było tam miejsca na żadne wolne iterpretacje.


M: 'measurable'(ang. mierzalny) - a więc tak sformułowany, by można było liczbowo wyrazić stopień realizacji celu, lub przynajmniej umożliwić jednoznaczną "sprawdzalność" jego realizacji


 A: 'ambitious' (ang. ambitny) – cel musi być stosunkowo trudny do osiągnięcia, musi stawiać wysoko poprzeczkę, ale jednocześnie być też osiągalny.


 R: 'realistic' (ang. realistyczny) - tak jak już wspomniałam wcześniej przy literce "A" nasz cel musi być realistyczny i możliwy do osiągnięcia.


T: 'timely defined' (ang. określony w czasie) - cel powinien mieć dokładnie określony horyzont czasowy w jakim zamierzamy go osiągnąć.


 E: 'exciting' (ang. ekscytujący) – cel powinien być ekscytujący, cel ekscytujący motywuje do osiągnięcia go.


 R: 'recorded' (ang. zapisany) – zapisanie celu spełnia kilka funkcji: nie zapomnimy o nim, zapisanie motywuje do jego osiągnięcia – w razie trudności czy ogarniającego nas lenistwa nie można udawać, że cel nigdy nie istniał, gdy jest zapisany.


 Koncepcja S.M.A.R.T. pomaga w prawidłowym wyznaczaniu celów, co z kolei zwiększa szansę na osiągnięcie tych celów. Wyznaczanie celów w ten sposób wymaga dogłębnego zanalizowania tego, co chcemy osiągnąć a tym samym osiągnięcie tak wyznaczonego celu zapewni nam większą satysfakcję, gdyż będzie to dokładnie to, czego naprawdę zamierzaliśmy dokonać.

Jeśli chcecie przeczytać jak krok po kroku rozpisać swój cel polecam świetny artykuł
Jak skutecznie wyznaczać cele i tworzyć plany, czyli narzędzie SMART <KLIK>


Do roboty Kochane!!! Mam nadzieję, że ta metoda pomoże Wam w stawianiu dobrych celów i ich realizacji.


1 komentarz:

 1. u mnie celem postawionym w 2012 roku w listopadzie było zrzucenie 10 kg, schudłam aż 15 i cały czas ćwiczę :)
  PorcelainDesire

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Okiem Pozytywnej28 , Blogger